Zapisane w czasie
Tytuł: Zapisane w czasie
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2011
Autor: 
Narcyz Bartoszewski - Wnukowski (LEKARZ PSYCHIATRA - MAGISTER HISTORII)
Opis: 

„Zapisane w czasie” to zbiór wspomnień urodzonego w 1930 roku w Gródku Podolskim, Narcyza Bartoszewskiego – Wnukowskiego. Autor przedstawia w nich konkretne wydarzenia i fakty z czasów jego życia na kresach wschodnich.

Prostota i naturalność, oraz niezwykła pamięć autora wiernie i plastycznie utrwalająca realia tych czasów, pozwalają widzieć w tej książce nie tylko malownicze, urodzajne i pięknie położone tereny, słynące z bohaterstwa oręża polskiego, ale stanowią cenny dokument ukazujący życie codzienne tamtych czasów. Najważniejszy jednak jest tu obraz tragicznych doświadczeń samego autora i pokolenia, które doznało krzywd od Sowietów, Ukraińców, widziało zagładę Żydów, wywózki na Sybir, mordy dokonywane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Opis wydarzeń ukazuje koszmar warunków i katorżniczej pracy i deptanie godności ludzkiej przez funkcjonariuszy NKWD.
Autorem targa tęsknota za jego ziemią rodzinną, za ukochaną rzeką Smotrycz i Gródkiem Podolskim. Chciałby jeszcze raz wrócić tam i odwiedzić miejsca, których spędził dzieciństwo i młodość, miejsca, które pod przybranym nazwiskiem musiał opuścić by uniknąć represji i ratować zagrożone życie.

Wioletta Sosnowska