Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: "Borsuk 10" INFORMATOR.
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2010
Autor: 
Sztab 11. LDKPanc.
Opis: 

Kiedy 440 lat przed naszą erą ludzie używali popularnego liczydła nie wyobrażali sobie jak rozwinie się idea prostego urządzenia ułatwiającego liczenie. Na kolejny przełom musieliśmy czekać przeszło 2000 lat, gdy z początkiem XX wieku powstała złożona całkowicie z części mechanicznych maszyna Turinga, a następnie pierwsze komputery. Od tego czasu dynamika ewolucji komputerów i ich zastosowania zwiększyła się w iście geometrycznym tempie. Doświadczenia wielu konfliktów zbrojnych, przede wszystkim z końca ubiegłego stulecia, pozwoliły wyciągnąć wnioski i wyznaczyć kierunki na przyszłość dla rozwoju użycia technologicznie zaawansowanych urządzeń dla wsparcia procesu dowodzenia w wojsku. Eksperymentów mających na celu ucyfrowienie działań żołnierza na polu walki podjęli się min. Amerykanie prowadząc prace nad programem „Land Warrior”.

Podczas ćwiczenia „Czarnej Dywizji” pk. „Borsuk 10”, wykorzystując istniejące i będące w użyciu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP elementy teleinformatyczne, podejmiemy próbę zintegrowania funkcjonujących systemów i urządzeń. Mam nadzieję, że będzie to przełomowe wydarzenie otwierające nowy rozdział w historii polskiej wojskowości.

Częścią zasadniczą ćwiczenia „Borsuk 10” będzie przede wszystkim sprawdzenie funkcjonowania systemu dowodzenia, ale także działalność taktyczna pododdziałów. Głównym ćwiczącym będzie 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Na poszczególnych etapach dołączać będą pozostałe jednostki: przeciwlotnicze, artylerii, saperów i inne.

Ćwiczyć będzie nie tylko wojsko. Policja wspólnie z Żandarmerią Wojskową zapewni bezkolizyjne przemieszczenie pomiędzy ośrodkami szkolenia poligonowego. Udział swój w przedsięwzięciu mają także wojewódzkie i powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego, Administracja Lasów Państwowych, Straż Pożarna, Wojewódzki Sztab Wojskowy. Ćwiczenie rozpocznie się na poligonie w Wędrzynie, skąd siły przemieszczą się na poligon Żagański, po drodze pokonując Odrę w Białej Górze dzięki zorganizowanej przez saperów przeprawie tymczasowej. Dodatkowym, a zarazem kończącym „Borsuka” elementem będą strzelania bojowe ze wszystkich niemalże jednostek sprzętowych: od Rosomaków, po przez wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta, przeciwpancerny pocisk kierowany PPK Spike, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom, zestawy ZU-23-2 na broni strzeleckiej kończąc. Ponadto działania pododdziałów będą wspierać śmigłowce z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz myśliwce z Sił Powietrznych.