Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Co nam zostało z tamtych lat? Historia Szkoły Podstawowej w Miodnicy 1945-1994
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2009
Autor: 
Maria Mandziej
Opis: 

Mija rok od wydania kroniki Miodnicy i pierwszych osadników wojskowych. Dziś gorąco pragniemy oddać w ręce Czytelników kolejne „Wspomnienie”, tym razem o szkole i jej uczniach w Miodnicy od 1945 do 1994 roku.
Co składa się na opracowanie? Przede wszystkim realia tamtych dni, praca szkoły, nauczycieli - entuzjastów, perypetie dzieci, którym wojna i czasy bezpośrednio po niej ogołociły dzieciństwo. Są tu marzenia, spełnione i niespełnione tych wszystkich, których historia zetknęła ze sobą właśnie w tym budynku i w tym czasie. Dane im było tworzyć tak wiele z niczego, tworzyć wspomnienia i oczekiwania na zawsze zamknięte w uczniowskich umysłach i sercach.
Pragniemy w ten sposób wyrazić hołd pionierom tej szkoły, którzy mozolnie, często w bardzo trudnych warunkach pokazywali świat i lepszą drogę pierwszym inżynierom, lekarzom, nauczycielom i wszystkim prawdziwym obywatelom odbudowanej Polski i naszej miejscowości. Za ten trud należy się im nasz szacunek, miłość, serdeczność i zwykła ludzka wdzięczność.
W tej mozolnej ale zarazem sympatycznej pracy pomagali życzliwi ludzie zgadzający się z przesłaniem i którzy zaakceptowali cel.
Co zostało lub zostanie nam z tamtych lat? Salomonowa mądrość tych bohaterów, którym udało się przeżyć wojnę i tu w Miodnicy poszukać skarbów: własnych dzieci, ciężkiej pracy na roli, dobroci i współdziałania.
To wszystko przyjęli powojenni mieszkańcy Miodnicy godnie, wplątując to razem w całą powojenną historię swojego narodu - dla jednych zbyt trudną, dla drugich słuszną, z całym bagażem 50 powojennych lat. Świat ich i naszej młodości odchodzi, mimo, iż był on tak barwny i uroczy. Piękno tamtych dni chciałabym spróbować chociaż w najmniejszym stopniu uchronić od zapomnienia i destrukcji czasu. Żal często odchodzącego świata, w którym mała rzecz potrafiła cieszyć i znaczyła tak wiele. Żal naszej młodości, żal tych wspaniałych ludzi, którzy słowo ojczyzna, patriotyzm i szczęście znaleźli właśnie tutaj. Odchodzą wraz z tamtym czasem. Dzisiejszy wyścig z czasem, pogoń za zyskiem, pośpiech, lekceważenie tradycji przynosi nowe czasy, na które także szkoła musi się otworzyć.
Świat ceni dzisiaj tamtych bohaterów za to co mogą nam przekazać, za to co umieją a nie za ta, że są. Dzisiejsza rzeczywistość wyznacza im przeszkody często całkowicie niezrozumiałe. Szkoła Podstawowa w Miodnicy tworzyła Wam świat kończący się wraz z zakończeniem klasy ósmej lub wcześniejszej. Ten dalszy świat stawał teraz otworem. Wybieraliście szkoły średnie, zawodowe aby zaczynać nowy etap własnego życia; życia często na własny rachunek, często bardzo innego niż ciche dni w szkole podstawowej.
Tamte spokojne dni pozostaną w orbicie naszych wspomnień i snów, osłodą w trudnych momentach często upragnionej dorosłości.
Było w tej szkole wielu zdolnych uczniów. Ich sukcesy były częścią Waszej pracy. Byli także uczniowie przeciętni, którzy pokonując różne obiektywne trudności stali się dzisiaj wspaniałymi mężami, żonami, matkami i ojcami. Spotykają się z nami z przyjemnością.
(na podstawie wstępu autorki)