Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Przy otwartej kurtynie. OPOWIADANIA ŁOWIECKIE
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2010
Autor: 
Witold Wnukowski
Opis: 

Przedstawiony zbiór wspomnień i opowieści myśliwskich Witolda Wnukowskiego niewątpliwie uzupełnia i wzbogaca naszą literaturę poświęconą myślistwu. Autor od ponad 30 lat nie rozstaje się ze strzelbą i sztucerem. Bierze udział w licznych polowaniach i co ważniejsze, potrafi je w zgrabny i niekonwencjonalny sposób opisać, co zapewne zaciekawi myśliwych.
Czytając prezentowane opowiadania zastanawiałem się, na ile stanowią one literacką fantazję, na ile zaś realistyczne opisy przeżytych przygód myśliwskich. Wnikliwa ich lektura wyklucza jednak fikcję. Barwność i bogactwo języka mogą czasem wprawiać uważnego czytelnika w złudzenie, że nie wszystko w tej książce jest prawdziwe. Ale faktycznie jest to tylko złudzenie.
W książce Witolda Wnukowskiego mamy do czynienia z tekstami na wysokim poziomie językowym, co na pewno zadowoli gusty najbardziej wymagającego a nawet wybrednego odbiorcy. Wnikliwa autorska obserwacja myśliwskiego życia, polowań zbiorowych i indywidualnych, w których bierze udział Autor, powodują, że tworzone są odpowiedni nastrój i urokliwa atmosfera dziejących się akcji. Poprzez staranny dobór słownictwa, opisy charakteryzujące uczestników łowów są również autentyczne i to głównie decyduje o ich wartości
Drugą niezmiernie ważną cechą opowieści są rozważania nad naturą i przyrodą budzące refleksje skłaniające niemal każdego myśliwego do szerszych i ogólniejszych rozmyślań nad ludzkim losem, losem myśliwego. Nic tak bowiem nie służy łowcy jak wielogodzinne, często całonocne przesiadywanie na zasiadce i przychodząca satysfakcja z ubitego zwierza. Myślistwo to męski sport. Wiele trudu trzeba czasem ponieść, aby zdobyć upragnione trofeum.
Jest jeszcze jeden istotny walor tych opowieści, mianowicie ujmująca charakterystyka postaci - myśliwych biorących udział w łowach. Autor z sympatią odnosi się do kolegów z którymi poluje.
Mają wreszcie te teksty duży ładunek wychowawczy, zwłaszcza dla młodszych myśliwych i kandydatów do łowiectwa. Dają praktyczną wiedzę myśliwską, uczą dobrych manier i właściwych zachowań na polowaniu i po nim, skromności i szacunku dla zwierzyny i przyrody.

Słowem - to jedna z lepszych książek łowieckich, którą polecam myśliwym.

Stefan Pańtak
„Łowiec Polski”