Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: STALAG LUFT III SAGAN. Rekonstrukcja Baraku 104.
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2009
Autor: 
MMAJW Jacek Jakubiak
Opis: 

W czasie II Wojny Światowej Niemcy utworzyli sieć około dwunastu tysięcy obozów i więzień na terenie III Rzeszy i terenów okupowanych.
W okresie tym do niewoli obu walczących koalicji dostało się około osiemnastu milionów żołnierzy.
Na terenie Żagania i w okolicy również funkcjonowały jeniecki obozy.
Wiosną 1942r., na południe od miasta i na zachód od istniejącego już obozu Stalag VIIIC powstał obóz Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan, przeznaczony dla żołnierzy - lotników, pilotów i członków załóg samolotów amerykańskich i Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force - RAF) bez względu na stopień wojskowy.
Znaleźli się w nim żołnierze pochodzący z wielu krajów świata, które walczyły z wojskami niemieckimi. Byli tu lotnicy Australii i Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki, USA i Kanady oraz wielu państw europejskich.
Na przełomie 1944 i 1945 r. przebywało w tym obozie 10 494 jeńców, a wśród nich ponad stu polskich lotników.
W tym okresie, Stalag Luft III podzielony był na pięć sektorów oraz sektor dla strażników niemieckich i komendy obozu.
Z obozu Stalag Luft III dochodziło do wielu ucieczek i ich prób. Do jednej z najbardziej spektakularnych ucieczek doszło 24 marca 1944r.

Rekonstrukcja baraku mieszkalnego 104 powstała dzięki zaangażowaniu byłych jeńców wojennych, żołnierzy brytyjskich i wielu sympatyków Muzeum. W baraku znajdują się rekonstrukcje pomieszczeń jenieckich oraz umieszczane są w nim również wystawy stałe i czasowe.

ZałącznikWielkość
PDF icon Rekonstrukcja baraku 104 2009.pdf1.65 MB