Oferta wydawnicza - Książki
Tytuł: Zapiski Irackie. Relacje i wspomnienia uczestników IV zmiany PKW Irak
Rodzaj książki: 
Opublikowane
Rok wydania: 
2006
Autor: 
(red.) gen. dyw. Waldemar Skrzypczak, mjr Marek Zieliński, ppłk Waldemar Kotula, mjr Wiesław Chłopek, mjr Krzysztof Gradys.
Opis: 

Zapiski Irackie. Relacje i wspomnienia uczestników IV zmiany PKW Irak adresowane są głównie do żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, którą ze względu na szczególny charakter prowadzonych działań i zadań nazwałem "4 Dywizją Irak". Jeżeli osąd naszych przemyśleń i dociekań trafi w inne ręce i wywoła refleksje, to znaczy, że warto było podjąć trud wydawniczy.
Historia to głównie fakty. Przyszłość to mówienie i pisanie o nas, jako o podmiotach historycznych. Aby przyszli badacze dziejów oręża mieli ułatwione zadanie, zdecydowaliśmy się na gorąco spisać historię naszej ponad półrocznej obecności nad Eufratem i Tygrysem.
Nasi poprzednicy, żeby daleko nie wybiegać, żołnierze - uczestnicy II wojny światowej, na bieżąco spisywali kroniki wydarzeń. Pozostawili po sobie doskonałą wiedzę o sobie, o tym co robili. Dzięki wspomnieniom polskich dowódców i żołnierzy, a wśród nich gen. broni Stanisława Maczka, gen. broni Władysława Andersa, gen. broni Stanisława Kopańskiego, gen. broni Józefa Kuropieski, Ksawerego Prószyńskiego, Michała Wasilewskiego i wielu innych, miłośnicy polskiej wojskowości mogli przez wiele lat czerpać wiedzę o czasie wojny i żołnierskich losach.

Irak to wojna. Inny, nowy rodzaj wojny. Według naszej wiedzy, również i tych, którzy nas oceniają - wojna kojarzy się z II wojną światową, z typowym dla niej charakterem działań. XXI wiek przyniósł nam nowy rodzaj wojny. Musi jednak upłynąć jeszcze sporo czasu zanim teoretycy wojskowości dokonają właściwej jej klasyfikacji. A stanie się to na pewno.
Czy o nas ktoś pomyślał? W czasach bezwzględnej komercji i pościgu mediów za złymi informacjami, nasze działania, poza nielicznymi wyjątkami, były obojętne. Nikt nie wysilił się, aby pokazać trud polskich żołnierzy od strony ich dokonań (poza red. Michałem Żakowskim z Polskiego Radia). Wiemy, że zrobiliśmy wiele, bardzo wiele dobrego. Docenili to Irakijczycy. U nich zdobyliśmy uznanie. I nie oczekujemy już nic więcej. Obowiązek żołnierski, patriotyzm nie są "gorącym tematem", więc poza nami niewielu się tym interesuje. Ta refleksja stała się motorem do spisania naszych przeżyć w trakcie trudnej misji w Iraku.
Nasza książka jest dziełem żołnierzy - uczestników misji, którzy nie posiadają doświadczeń literackich. Jest zapisem przeznaczonym dla naszych rodzin, przyjaciół i sympatyków. Niech nasze refleksje dadzą świadectwo, że byliśmy uczestnikami historii, w której Polska i Polacy zawsze mieli swój wielki udział.
Za kilka, kilkanaście lat historia nas oceni. Teraz nie jest ważne jak, gdyż my żyjemy w przekonaniu, że w słusznej sprawie wypełniliśmy swój żołnierski obowiązek.
Tylko my wiemy, ile nas to naprawdę kosztowało. Nie są dla nas ważne oceny różnych ludzi, którzy tam nie byli lub byli krótko i swoje osądy budowali na bazie opinii personalnych.
Wierzę, że my żołnierze "4 Dywizji Irak" mamy powód do satysfakcji. Pamiętamy trudny okres przygotowań. Wielu krytykowało mnie za zmianę taktyki. Jednakże konsekwencja i upór opłaciły się. Nasza aktywność operacyjna w stosunku do wielkości kontyngentów była największa. Z satysfakcją odnoszę się do wszelkiego wysiłku operacyjnego w różnych obszarach aktywności. Nasze działanie było gwarancją naszego bezpieczeństwa. To nie my mieliśmy się bać terrorystów i rebeliantów, to oni bali się nas. Aktywna, niekonwencjonalna taktyka w krótkim czasie zapewniła nam relatywny spokój w bazach. Nasze dobrze przygotowane i przeprowadzane operacje, efektywne budowanie więzi ze społecznościami prowincji Babil, Al Quadisiyah, Wasit oraz udzielanie wszechstronnej pomocy zbudowały niewątpliwie nasz pozytywny wizerunek. I tu chylę czoło przed moimi wszystkimi podwładnymi.

My nigdy nie zapomnimy i niech nikt nigdy o Nas nie zapomni.

gen. dyw. Waldemar Skrzypczak

ZałącznikWielkość
PDF icon 4 zmiana.pdf17.25 MB